Šiemet gerokai anksčiau nei įprasta sukasi mintys apie apie žieminių rapsų derliaus nuėmimą. Nekalbėtume apie nuostolius iki derliaus nuėmimo ir nuėmimo metu jei nemažesnis augalų produktyvumas šiais metais. Sudėtingas augalams pavasaris, vėliau staigus atšilimas, augalai neturėjo laiko atauginti lapų, surinko reikiamą temperatūrų sumą ir augino stiebą. Kai kurie ūkininkai įžvelgė, kad augalai gali neformuoti šoninių šakų dėl centrinio žiedyno dominavimo ir reikiamu laiku panaudojo morforeguliatorius. Tačiau tai praeitas etapas, dabar reikia galvoti apie derliaus išsaugojimo galimybes. Kasmet rapsų augintojai susiduria su derliaus nuostoliais iki pjūties ir jos metu. Augintojai susitaikę su tuo, kad nuostoliai neišvengiami, mes manome, kad reikia nuostolius esmingai sumažinti. Labai jau daug nuostolių patiriama auginant rapsus. Pirmieji nuostoliai prasideda tinkamai neįvertinus dirvožemio savybių. Šiuos nuostolius įvertinti gana sunku, bet galima teigti, kad kai kuriuose ūkiuose nuostoliai viršija 30 – 50 proc. Dirvožemio problemos dažnai nurašomos menkam trąšų efektyvumui ar sėklų kokybei. „Tiek „sukišome“ lėšų augalų apsaugai ir t.t., bet matot koks pasėlis“. Su pastaraisiais nuostoliais ilgainiui susitaikoma, investuojama į augalų apsaugą, sukuriamas iliuzinis augalų produktyvumas ir, kai ateina derliaus nuėmimas, į derliaus išsaugojimą numojama ranka.

Aukštos žemdirbystės kultūros šalių rapsų augintojų patirtis rodo, kad sėklų derliaus nuostoliai derliaus nuėmimo metu gali vidutiniškai siekti 20 proc. Specialistai sako, kad gal vokiečiai išsiskiria, mat jų auginimo technologijų drausmė užtikrina minimalius derliaus nuostolius. Manykim, kad nuostoliai tesieks 20 proc. Jei derlingumas bus apie 3,5 t/ha, galimai neteksime 0,7 t/ha derliaus. Jei skaičiavimui imsime 351 Eur/t kainą, tai bus patiriamas 245,7 Eur/ha nuostolis. O jei derliaus nuostoliai 1,0 t/ha? Manome, kad tai didoka prabanga ir turtingiems ūkininkams? Kaip  sumažinti nuostolius? Ilgametė patirtis rodo, kad patikimiausia priemonė – Aventrol. Aventrol naudojamas daugelyje pasaulio šalių kaip natūrali priemonė apsauganti rapsų ankštaras nuo savaiminio sėklų išbyrėjimo iki derliaus nuėmimo ir derliaus nuėmimo metu. Kai tik buvo pradėtas naudoti Aventrol, ūkininkai pirmieji prabilo, kad naudojant šį preparatą sėklų drėgnis sumažėja apie 1,5 – 2,0 proc., gal šiais metais tai ir nebus aktualu, bet ką gali žinoti.

Kaip atsiranda sėklų nuostoliai? Pirmiausiai – dėl natūralių fiziologinių procesų, vykstančių augaluose. Augalui bręstant sintetinamas etilenas, o jis tarsi susprogdina ankštaras, tokiu būdu augalas išbarsto sėklas. Čia augalų prigimtis pasidauginti išbarstant sėklas ir kuo toliau, tuo geriau. Tačiau mums sėklas reikia surinkti. Antra priežastis – meteorologinių sąlygų kaita. Drėgnio ir temperatūros pokyčiai priverčia ankštaras atsidaryti anksčiau laiko. Taip pat praretėjusiuose pasėliuose numatomas didesnis piktžolėtumas, o tai tik padidina derliaus nuostolius. Taip pat reikia numatyti, kad šiais metais pasėliai retesni,  o įsismarkavęs vėjas gali išpurtyti nemažai sėklų. Retesniuose pasėliuose nenaudojant morforeguliatorių susiformavo šoninės šakos, kuriose ankštarų branda prasidės vėliau, rapsų sėklos noks nevienodai, pagrindinio stiebo ankštaros sunoks ir atsidarys belaukiant ant šoninių šakų esančių ankštarų brandos arba kuliant bus didesnis sėklų drėgnis. Galima rapsus apdoroti specialiais preparatais ir suvienodinti brandą, bet reikia stebėti meteorologines prognozes. Jei reikia apipurkšti didesnius plotus ir ūkininkas bijo, kad dalis rapsų dėl meteorologinių sąlygų gali išbyrėti anksčiau laiko, rizikos sumažinimui rekomenduojame kartu su desikantais naudoti Aventrol Forte. Jis tvirtai užklijuoja ankštaras ir lietus nepadarys žalos augalams.

Aventrol ir Aventrol Forte – pinolenų grupės preparatai, pagaminti iš kaliforninės pušies sakų. Preparatai susiliečia su ankštarų kutikula, padengia natūralia polimerine plėvele ankštaras ir neleidžia joms išbrinkti nuo atmosferinės drėgmės. Taip Aventrol ir Aventrol Forte apsaugoja ankštaras nuo savaiminio atsidarymo džiūstant. Apsauginė plėvelė nuo atsidarymo ankštaras apsaugoja iki pilnos brandos. Aventrol geriausiai naudoti 3 – 4 savaitės iki derliaus nuėmimo, kai apatinės ankštaros įgauna šviesiai žalią atspalvį ir dar neskyla sukant apie pirštą. Aventrol Forte galima naudoti iki derliaus nuėmimo likus 1 – 2 savaitėms.

Išpurškus Aventrol bei Aventrol Forte šviesiu paros metu susiformuoja plona difuzinė plėvelė (polimerinis tinklelis), leidžianti augalui kvėpuoti. Išsaugojamas augalams būdingas genetinis derlingumo potencialas ir 0,4 – 1,2 t/ha sumažinami derliaus nuostoliai.